Jego charakterystyczną, nowoczesną bryłę widać z daleka. Również dlatego, że ze względu na położenie na wzniesieniu nazywany jest „Kościołem na górce”.
Dynamiczna, kilkunastotysięczna parafia jest pomnikiem wiary i odwagi mieszkających w Jastrzębiu górników. To stąd 3 września 1980 r. po modlitwie wyruszyła delegacja robotników, by podpisać umowy społeczne, które przeszły do historii jako „Porozumienia Jastrzębskie”. Podpisane zostały przy Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy” (dziś „Zofiówka”) przez komisję rządową (przewodniczył jej Aleksander Kopeć) i Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, skupiające 56 zakładów pracy. Same strajki w jastrzębskich kopalniach rozpoczęły się po uroczystościach z okazji 250. rocznicy kanonizacji św. Jana Nepomucena (28 sierpnia 1980 r.), gdy biskup Herbert Bednorz wygłosił kazanie popierające strajkujących w Polsce.
To z tej świątyni płynęły odważne kazania, broniące represjonowanych górników, którzy mieli być dyscyplinarnie zwolnieni z pracy za protest przeciw obowiązkowej pracy w niedziele.
Parafia została erygowana 16 lipca 1979 roku. Zanim jednak stanęła potężna budowla, wierni – coraz liczniej ściągający za pracą do dynamicznie rozwijającego się Jastrzębia – gromadzili się przy kapliczce świętego Jana Nepomucena. Gdy w 70. XX wieku istniejący w mieście kościół parafialny pw. św. Katarzyny okazał się zbyt mały (mógł pomieścić podczas niedzielnych Mszy jedynie 2 tys. osób), postanowiono o budowie nowego obiektu sakralnego. Ponieważ komunistyczne władze nie wydawały na to zezwolenia, od 20 maja 1973 roku tłumy gromadziły się na Eucharystii wokół otoczonej blokami kapliczki.
Władze ignorowały głosy mieszkańców domagających się nowej świątyni i pisma, które słał proboszcz parafii św. Katarzyny ks. Czesław Podleski (późniejszy ojciec duchowny w śląskim seminarium i duszpasterz chorych). Pod naciskiem konsekwencji robotników władze ugięły się. 5 kwietnia 1974 roku, w obecności bp. Herberta Bednorza, wydały zgodę na budowę nowego kościoła. Zaprojektował go inż. Mieczysław Król przy współpracy z inż. Kazimierzem Sołtykowskim i inż. Franciszkiem Klimką. Dolny kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena poświęcono 4 grudnia 1976 r., a górny – NMP Matki Kościoła – 21 grudnia 1980 r. W chwili powstania parafia liczyła aż 46 tys. osób.